Miłosny trójkąt. Najnowsza powieść Liane Moriarty

Miłość to temat stary jak świat. Trudno ująć go tak, by zaintrygować czymś nowym, dotąd nieznanym, intrygującym. Liane Moriarty, autorce bestsellerowych “Wielkich kłamstewek”, udało się stworzyć jednak taką historię, która opatrzony już motyw miłości potraktowała w nowatorski sposób. Powieść “Miłość i inne obsesje” (https://www.taniaksiazka.pl/milosc-i-inne-obsesje-moriarty-liane-p-1340562.html) nie jest typowym romansem spod znaku harlequina, a raczej przypomina powieść psychologiczną. I to jest jej wielki atut.

Trójkąt miłosny

Ellen, główna bohaterka książki, to dojrzała singielka, która prowadzi własny gabinet hipnoterapii. Pomaga ludziom uporać się z traumami, bólem, niepowodzeniami, chorobami. Wychowana przez trzy kobiety – matkę i dwie ciotki – jest wrażliwa i pełna empatii dla swoich pacjentów, a także dla Patricka, z którym się spotyka. Mężczyzna pracuje jako geodeta i jest człowiekiem od razu budzącym sympatię i zaufanie. Ma ośmioletniego synka, Jacka, z którym łączy go silna więź. Jego żona zmarła kilka lat temu, ale dojrzał już do tego, by ułożyć sobie życie od nowa. Zanim jednak poznał Ellen, spotykał się dłuższy czas z inną kobietą. Związek się rozpadł, jednak Saskia, była dziewczyna Patricka, nie przyjęła tego do wiadomości. Nadal chciała być jego partnerką, a przede wszystkim pragnęła zastąpić synkowi ukochanego utraconą matkę. Na jednym ze spotkań z Ellen Patrick przyznaje się do tego, że jest nękany przez kobietę. Stalkerka jednak nie stanowi dla spokojnej i wyważonej hipnotyzerki zagrożenia. Ellen sprawia raczej wrażenie zaintrygowanej postawą poprzedniczki. Chce rozwikłać tajemnice tej przedziwnej fascynacji. Siskia nie odpuszcza bowiem, mimo że Patrick wydaje się poważnie traktować związek z Ellen. Z jakiegoś powodu jednak nie odtrąca nękającej kobiety, chociaż denerwuje go jej ciągła obecność w miejscach, gdzie przebywa, śledzenie i wysyłanie setek wiadomości. Czy ten przedziwny miłosny trójkąt uda się rozerwać?

Trop

Miłość i inne obsesje” to powieść pełna emocji, chociaż nie trzyma czytelnika w wielkim napięciu. Ma charakter raczej psychologiczny niż sensacyjny, chociaż pisarka umieściła Ellen w roli detektywa, chcącego rozwikłać zagadkę. Jest to książka z pewnością ciekawa. Relacje między bohaterami przedstawione są wnikliwie, podobnie jak ich motywacje. Oprócz wątku głównego często przenosimy się też w przeszłość, dzięki czemu coraz lepiej rozumiemy bohaterów i ich postępowanie. I chociaż brakuje tutaj tzw. momentów oraz scen budzących grozę czy wbijających w fotel, to powieść warto przeczytać choćby po to, by dowiedzieć się, co tak naprawdę łączy Siskię i… Ellen.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com